Ochrona danych osobowych
TUTAJ BEDZIE NOWY TEKST
tutaj jużmogę pisać tekst....
NAZWISKO
IMIE
HISTORIA
„…założona w 1918 roku jako dwuklasowa publiczna szkoła powszechna należała do powiatu olkuskiego i Okręgu Szkolnego Warszawskiego. Od 20 sierpnia 1926 roku złączona z dwuklasową szkołą powszechną w Kluczach wsi w jedną szkołę czteroklasową….”/ Franciszek Wygaś, kier. szkoły „Kronika szkolna”/
Osada fabryczna Klucze Cementownia do 1918 roku szkoły nie posiadała. Dzieci z tej osady zmuszone były chodzić do jednoklasowej szkoły w Kluczach.
Rodzice prosili Zarząd fabryki, by otworzyć szkołę, a delegaci kilkakrotnie udawali się z prośbą do Inspektoratu Szkolnego o nadanie nauczyciela.
Prośby zostały spełnione i z dniem 1 września 1918 roku Inspektorat zamianował p. Walentyna Kańskiego nauczycielem szkoły w Cementowni.Początkowo sale szkolne mieściły się w różnych budynkach; potem Zarząd fabryki przekazał budynek barakowy dla szkoły.
Powstanie szkoły w Jaroszowcu było korzystne także dla dzieci z Zalesia i stacji Rabsztyn, które do tej pory uczęszczały do szkoły w Golczowicach.
Nowelizacja ustawy o zakładaniu i utrzymywaniu szkół powszechnych spowodowała, że z dniem 20 sierpnia 1926 roku przestała istnieć dwuklasowa szkoła w Kluczach Cementowni (Jaroszowcu) i szkoła w Kluczach wsi. W miejsce tych szkół powołano jedną szkołę czteroklasową (czterech nauczycieli, dwie klasy w Kluczach Cementowni i dwie klasy w Kluczach wsi).sdf
dsfds
sdf
sdf
sdf
sdf
sdf
h ghsfghdgshf gdshgf hdsghf gdhfg hdgfh gdhfgx hfjbx h
to jest kol;ejny tekst na stronie