Konkursy
SKŁAD SAMORZADU UCZNIOWSKIEGO
Historia Szkoły
Do 1891 roku wieś Konary nie posiadała własnej szkoły, dopiero pod koniec XIX wieku powstała pierwsza jednooddziałowa szkoła w dolnej części Konar w wynajętym mieszkaniu. W 1906 roku rozpoczęto budowę obecnego budynku, który ukończono w 1912 roku. Cała szkoła to były tylko dwie sale: jedna przeznaczona do nauki, druga na mieszkanie dla nauczyciela. Pierwszą nauczycielką tej szkoły była Aniela Połomska znana ze swego patriotyzmu.
Po wojnie naukę kontynuowano w Szkole Podstawowej Pierwszego Stopnia, do której uczniowie uczęszczali przez siedem lat. Szkoła liczyła tylko dwie sale, dlatego nauka odbywała się także w Dworku Modrzewiowym, we Dworze w Konarach oraz u państwa Marchlewskich.
W 1973 roku szkoła stała się Punktem Filialnym Zbiorczej Szkoły Gminnej w Mogilanach o stopniu organizacyjnym I - IV. Po ukończeniu nauki w SP. w Konarach, uczniowie dowożeni byli autobusem szkolnym do Mogilan, gdzie kontynuowali naukę w klasach V- VIII.
Od 1994 roku szkoła jest samodzielną sześcioklasową Szkołą Podstawową, w której prowadzony jest oddział przedszkolny. Nauka odbywa się na dwie zmiany, w budynku znajdują się tylko trzy sale lekcyjne, dlatego uczniowie w latach 1990 - 2002 korzystali z Punktu Katechetycznego oddalonego o 200 metrów od szkoły.
Zły stan bazy lokalowej: ogrzewanie piecowe, ubikacje na zewnątrz spowodował konieczność budowy nowej szkoły, o którą to mieszkańcy ubiegali się od kilkunastu lat. W 1998 roku Rada Gminy Mogilany podjęła uchwałę o budowie nowego obiektu. W pobliżu starej szkoły rósł piękny nowy gmach. Niestety w 1999 roku weszła reforma oświaty wprowadzająca gimnazja i kontynuacja budowy nowej ośmioklasowej szkoły z pracowniami stała się nieekonomiczna i nieopłacalna. Zmniejszyła się również znacznie liczba dzieci, po pierwsze dlatego że nie ma klasy VII i VIII, po drugie ze względu na niż demograficzny, w szkole pojawiły się po raz pierwszy klasy łączone. Budowę szkoły zawieszono w 2001 roku i budynek pozostawiono w stanie surowym. Obecnie trwa poszukiwanie środków z zewnątrz na dokończenie budowy chociażby jednego skrzydła szkoły, gdyż samorząd lokalny nie może samodzielnie udźwignąć takiego obciążenia finansowego. Nowa Rada Gminy podjęła uchwałę o kontynuacji budowy i zaciągnięciu zobowiązania finansowego na dokończenie tej inwestycji. W jednym skrzydle we wrześniu 2003 wstawiono już okna.
Przejście do nowego obiektu poprawiłoby wreszcie warunki lokalowe szkoły, uczniowie mogliby się uczyć na jedną zmianę, a każda klasa miałaby własną salę.
Obecnie w szkole uczy się 70 dzieci z obwodu Konar, Świątnik i Olszowic.